Komplex viny v arsenálu manipulátorů

Závažnost jistého aspektu chování a vnímání, se kterým se setkáváme dennodenně, mě namotivovala k napsání dalšího článku o diferencovatelných komplexech a nyní to je komplex viny.

Neodůvodněný pocit viny nám je mnohým jíž daný výchovou, souvisí se sklonem být za vše zodpovědný. Odplatou za pocit viny bude vždy trest, protože jím dáváte právo druhým vás soudit a ti druzí toho také přirozeně využijí. A toho se zneužívá.

Každý má své chyby a je nesmysl se zbytečně užírat, pokud se snažíme něco kontrolovat, tím spíše to pošleme do kytek. Jestli dovolíte, aby vám někdo ustavičně říkal, že nejste v pořádku, jste hříšní, že se musíte držet nějakých pravidel, tak tím se nic nezlepší, právě naopak, zhorší! Člověk je neschopný dodržovat bezchybně pravidla, protože dělá chyby. Čím více budete nuceni zvyšovat důležitost nějakého pravidla, tím více budete tíhnout k jeho porušování a když se tak stane, pak právě kvůli důležitosti budete trpět těžký zklamáním. Bude to pro vás důležité, protože momentálně je dodržování toho daného pravidla, z vašeho pohledu, jedinou cestou k údajnému zlepšení. Takže pozor, je to zrychlující se kolotoč nepříjemností.

Nesmíte se soustředit na to, co byste neměli dělat, ale na to, co chcete dělat teď. Vaše práce je podmíněna jen vašimi jedinečnými schopnostmi. S těmi musíme pracovat. (odkazy: Tiše kradou svobodnou vůli; Buď jedinečný!)

Povím vám něco, díky čemuž získáte imunitu vůči manipulaci skrze vyvolávání pocitu viny. Kdykoliv, kdy vycítíte příchod sporu, zpozorněte! Dříve, nebo později se ve většině případů totiž objeví různě zaobalené věty typu:

Ty musíš dělat, co já řeknu, protože neseš vinu,“ nebo „jsem lepší než ty, protože ty nejsi nevinný.“

Usilují o to, aby nad vámi získali moc, nebo aby prosadili svou „pravdu“.

I na mém blogu se můžete setkat s komentáři, které nemají s diskuzí k tématu skrze argumenty, nikoliv manipulaci, nic společného. Vždy, když někdo zaútočí na vaší osobu, znamená to, že jste hodně ohrozili jeho pravdu a zároveň nemá žádný smysluplný protiargument.

Jejich potřeba se nad vámi povyšovat vyplívá z vlastní nejistoty, chtějí se ujistit, že si vedou dobře. Oni vlastně potřebují nás na to, aby vyrovnali svůj deficit nejistoty, a pak se mají dobře a vy špatně. Avšak k tomu nemají žádné právo!!! My se nemusíme před někým ospravedlňovat, neboť každý je jedinečný. Jsme jedineční se svou směsí dobrých a špatných vlastností, či schopností. A proto, když se oprostíme od vlastního pocitu viny, zbavíme se i tohoto parazitického vlivu manipulátorů.

Na oproštění od viny fungují spolehlivě vnitřní dialogy, prosba o odpuštění, myslím, že tuto techniku by vám doporučil i klasický psycholog. Dopřejte si to, protože nikdo nemá právo vás soudit, kdokoliv, kdo by se o to pokoušel je totiž sám chybný! Všichni máme přeci chyby! Opakuji, jakmile si vinu připustíte, dáváte ostatním nepsané právo vás soudit. V opačném případě vás manipulátoři automaticky nechají být.

Pokud jsme něco skutečně zavinili, nechme se podrobit trestu, ale nikdo nemá právo nás vyživovat v pocitu viny, je to pokrytectví. Často, když vás člověk za něco peskuje, tak příčinou není závada na vás, ale u něj. Často se člověk zlobí na věci, které se jemu samotnému nevedou. Nebo například vlastní povahový rys, který se mu nelíbí, často vyčítá druhým v okolí. Říká se tomu projekce. Lze to snadno vypozorovat, stačí jen v těchto situacích zpozornit.

Pozor!!! Pocit viny bývá první příčinou komplexu méněcennosti. Zahájí se proces, ve kterém jakoby vyšetřujete sebe sami, srovnáváte se s ostatními a tím nad vámi opět získávají moc. Více o komplexu méněcennosti v odkazu zde. O definitivní léčbě komplexu méněcennosti chystám článek, podstatu choroby i náznaky léčby, jsem v tom článku už ale vystihl.

Pamatujte si, že vždy se najde na nás nedostatek, který by mohl někdo kritizovat a stane se to jen tehdy, když oni vycítí, že mohou. Žijte v souladu sami se sebou, podle svých nejlepších představ. V jakémkoliv agresivním prostředí nevěřte, nebojte se a neproste. Političtí vězni si jsou schopní vydobýt autoritu u vězňů, díky tomu, že osobní nezávislost a hodnota se cení více než síla. Fyzickou silou disponuje hodně lidí, ale silná osobnost je jev řídký. Nepřítomnost pocitu viny je klíčem k vaší důstojnosti.

Nebo se nechtěně necháte zavřít do pevného trezoru světa někoho jiného. O tom ale zase někdy příště.

2 komentáře: „Komplex viny v arsenálu manipulátorů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *