Beze smyslu – zdravotní a soc. pojištění

Zdravotní a sociální pojištění platíme, abychom měli jistotu, že se o nás někdo postará. Měsíčně to pro běžného člověka u nás činí okolo dvou a půl tisíc z platu. Zákon vám říká, že to musíte povinně platit, takže se to neliší od daní. Máte pocit, že vás to zabezpečuje, ale započítali jste do toho ohromné množství úředníků a jejich platy? Korupci? Neustále se zvyšující mez odchodu do důchodu? A když se nedožijete důchodu, nebo jste prakticky nikdy nebyli nemocní, tak peníze, které byly vaše,  již nejsou, patří státu. Platit zákonem povinné pojištění je spíše hazardní sázkou na jakousi „jistotu“. A rájem těch, kdo si tyto vaše peníze, za vaši zdravotní péči a vidinu důchodu, berou do vlastní kapsy.

Řešení je snadné – převzít zodpovědnost sám za sebe. Vždyť ta částka, kterou dáváte, bude za celý váš život činit okolo 2 a půl milionů korun! Všechno si můžete spočítat, a uvidíte, že mám pravdu, je lepší si spořit sám, než spoléhat na stát. Když budeme spoléhat na stát, je to takové, jako bychom mu například dali tisíc korun a on, když budete akutně potřebovat, vám vrátí třeba jen 600 korun. Musím se ptát, v čem vidíte výhodu? Navíc, největší část pojištění platí zaměstnavatelé, a kdyby nemuseli, tak by se platy zaměstnanců, o tuto poměrně vysokou částku zvýšily (takže byste měli v součtu měsíčně o 9 000 Kč více, což je za život 7,5 milionu Kč).

Neodsuzuji pojištění, jako takové, ale privilegovat pojistné firmy státně, zákonem, je nanejvýše podezřelé a neoprávněné. Nevíte co se tam děje. Je to stejné, jako bychom dávali povinně částku ze svého platu pěstitelům obilí, abychom si byli jisti, že dostaneme chleba, který si stejně také zaplatíte, tak kde jsou ty peníze? Obdobně ve zdravotnictví si také musíte zaplatit např. kvalitní plomby do zubů, které si rovněž nenecháváte dělat každý den. Oprávněnost povinného pojištění je dokazována jen silou strachu.

Člověk, který ví, že je zvrovna v situaci, kdy je ryziko zranění, či nemoci nejmeší, by měl mít možnost si své pojištění dle potřeby odvolat. Je to drzost.

Představme si, že to tak už je, že pojištění je dobrovolné a máte kontrolu nad tím, jak je zacházeno s financemi pojištěnců, tedy je zároveň plně transparentní. Jestli se zde budou povalovat nemocní lidé, tak jen proto, že nejsou schopní svědomitě hospodařit se svými prostředky. V zemích, kde pojištění je skutečně dobrovolné to vše funguje a fungovalo to i v Evropě do doby, než celý systém zdeformoval A. Hitler a na tuto historickou ránu, ze které se stále nějak psychicky neumíme vykřesat, doplácíme dodnes.

Jistota je iluze, kterou nám moderní společnost odmalička nutí. Pořád házíme zodpovědnost za vedení našich životů na někoho jiného. Nevím jak někteří, ale osobně chci patřit mezi ty lidi, kteří si chtějí řídit život sami, protože v tom vidím nesporně větší výhody. Povinným pojištěním nezískáváte jistotu, dáváte peníze defektním lidem, kteří se na vás vykašlou, když budete potřebovat. Tak je to vždy a vždy bude, vždy se o vše musíme postarat sami, kdo věří, že mu někdo něco jen tak dá, je naivní. Věří podvodu.

Někdo by možná namítal, že by nám lékaři dávali vysoké ceny, než bychom si mohli dovolit. Když se podíváte třeba do Nového Zélandu, tam si lidé platí zdravotní péči sami, a vůbec není tak drahá, kdybychom si tyto ceníky přenesly do našeho prostředí, budou jejich ceny ještě nižší. Z jiného pohledu, abych vás trochu ujistil, vám říkám, že lékaři si nemohou dovolit vyšší ceny, než které by si mohl člověk běžně dovolit, protože by skončil, přišel by o klienty. Čím více klientů, tím menší má klient náklady, to jsou základy tržní ekonomiky. Pokud by měli lékaři vysoké ceny, přišli by jiní lékaři s nižšími cenami, získal by větší počet klientů a vydělal ve výsledku více, než ti lékaři s vyššími cenami.

Vůbec nejlepším řešením jsou lokální pojišťovny, zřirované samotnými pojištěnci. Takové menší struktury jsou mnohem užitečnější a účinější, neboť v malé lokalitě si je více vědoma speciálních potřeb a nároků místních klientů.

Toto považuji za jednu z nejdůležitějších stanov iniciativy Global generation. Konec šikany zákonem a konec podvodům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *